3. Działania przedegzekucyjne podejmowane przez wierzycieli należności z tytułu opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
- Istotne zmiany przepisów dot. postepowania wierzycieli należności pieniężnych – nowe obowiązujące od 30 lipca 2020r. rozporządzenie Ministra Finansów:
- Działania informacyjne wierzyciela wobec zobowiązanego (formy, terminy, dokumentowanie, cel dokumentowania działań informacyjnych),
- Wprowadzenie nowej instytucji – skierowanie przez wierzyciela do zobowiązanego wezwania o wyjawienie majątku (w jaki sposób i od kogo wierzyciel może pozyskać informacje o majątku zobowiązanego?),
- Wystawianie upomnień na zaległości publicznoprawne (doręczenie upomnienia, terminy, kwoty – nowe obligatoryjne elementy upomnienia, czy upomnienie musi być podpisane?),
- Obciążenie zobowiązanego kosztami upomnienia (np. zapłata zaległości po wysłaniu upomnienia ale przed jego doręczeniem),
- Kiedy zobowiązany nie ma obowiązku zapłaty kosztów upomnienia?
- Czy w przypadku skierowania upomnienia do obydwojga małżonków na tą samą zaległość należą się dwa razy koszty upomnienia?
- Czy wolno wystawić tytuł wykonawczy na obydwoje małżonków gdy deklarację na opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnym złożył tylko jeden z małżonków?
- W jaki sposób i od kogo można pozyskać informacje o współmałżonku, którego wierzyciel chce objąć tytułem wykonawczym, a dane te nie wynikają ze złożonej deklaracji?
- Czy i na podstawie jakich przepisów koszty upomnienia można umorzyć?
- Przedawnienie kosztów upomnienia- nowe zasady wynikające ze zmienionej ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
4. Wystawianie i kierowanie do egzekucji administracyjnej tytułu wykonawczego na zaległości z opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi (termin wystawienia tytułu wykonawczego gdy zaległość wynika odpowiednio: z deklaracji, z decyzji czy zawiadomienia):
- Omówienie aktualnego wzoru i prawidłowego wypełnienia tytułu wykonawczego (wybrane elementy, m.in. pouczenie dla małżonka zobowiązanego o prawie sprzeciwu w sprawie odpowiedzialności majątkiem wspólnym, forma przesłania do organu egzekucyjnego – elektroniczny tytuł wykonawczy),
- Nowy rodzaj tytułu wykonawczego – Kolejny Tytuł wykonawczy (elementy, postać i cel kolejnego TW),
- Omówienie najczęściej występujących błędów w sporządzaniu tytułów wykonawczych,
- Czy i kiedy wierzyciel powinien załączyć do przekazywanego tytułu wykonawczego informację dodatkową?
- Wystawienie tytułu wykonawczego na małżonków (kiedy wystawić tytuł wykonawczy na małżonków, jak rozumieć domniemanie małżeńskiej wspólności majątkowej w kontekście wystawienia upomnienia i tytułu wykonawczego, jak wierzyciel może ustalić że istnieje małżeńska wspólność majątkowa),
- Nowe obowiązki wierzyciela w zakresie stosowania środków komunikacji elektronicznej w postępowaniu egzekucyjnym w administracji (czy wolno będzie wystawiać i przekazywać do egzekucji TW w postaci papierowej?).
5. Przebieg postępowania egzekucyjnego w administracji:
- Moment wszczęcia postępowania egzekucyjnego – zmiana przepisów (rozróżnienie pomiędzy wszczęciem postępowania egzekucyjnego i wszczęciem egzekucji),
- Badanie dopuszczalności przystąpienia do egzekucji przez organ egzekucyjny (przesłanki i konsekwencje dla wierzyciela nie przystąpienia do egzekucji),
- Obowiązki wierzyciela w zakresie współdziałania z organem egzekucyjnym,
- W jakich sprawach wierzyciel musi niezwłocznie informować organ egzekucyjny i w jakiej formie? Dodatkowe obowiązki wierzyciela w związku ze zmianami przepisów w zakresie opłaty egzekucyjnej,
- Jakie mogą być konsekwencje nieterminowego poinformowania organu egzekucyjnego np. o wpłacie należności objętej tytułem wykonawczym do wierzyciela?
- Czy wyegzekwowaną przez organ egzekucyjny należność po uprzedniej wpłacie należności objętej tytułem wykonawczym do wierzyciela uznać można za nadpłatę?
- W jaki sposób należy zarachować wpłatę otrzymaną z organu egzekucyjnego? (czy stosuje się do wpłat przekazywanych przez organ egzekucyjny sposób zarachowania wynikający ze zmienionego przepisu art. 62 par. 1 Ordynacji podatkowej?)
- Kto – organ egzekucyjny czy wierzyciel – zwraca podwójnie ściągniętą należność objętą tytułem wykonawczym?
- Nowe sposoby płatności egzekwowanych należności (czy osoby nie będące zobowiązanymi mogą zapłacić egzekwowaną należność za zobowiązanego?).
6. Fundamentalne zmiany przepisów ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji w zakresie kosztów egzekucyjnych.
- Istotny wzrost kosztów egzekucyjnych (określenie maksymalnej wysokości opłat egzekucyjnych, opłata manipulacyjna, nowy katalog wydatków egzekucyjnych).
- Kiedy koszty egzekucyjne pokrywa wierzyciel?
- Czy i na jakich zasadach koszty egzekucyjne należne od wierzyciela mogą być umorzone?
- Zmiana zasad przedawnienia kosztów egzekucyjnych.
7. Zmienione zasady ponownego wszczęcia postępowania egzekucyjnego:
- Formy wszczęcia ponownego postepowania egzekucyjnego (czy ponowne wszczęcie powinno nastąpić w oparciu o dotychczasowy czy dalszy tytuł wykonawczy?)
- Obowiązek wskazania przez wierzyciela majątku lub źródła dochodu zobowiązanego, z których jest możliwe wyegzekwowanie środków pieniężnych przewyższających koszty egzekucyjne.
- Zawiadomienie organu egzekucyjnego o ponownym wszczęciu egzekucji administracyjnej (dochodzenie kosztów egzekucyjnych powstałych w umorzonym postępowaniu egzekucyjnym w toku ponownie wszczętej egzekucji).
8. Dyskusja, pytania indywidualne konsultacje.
Finanse, rachunkowość, podatki