• Zdobędziesz, uzupełnisz i uporządkujesz niezbędną wiedzę dotyczącą postępowania upadłościowego i restrukturyzacji. Dowiesz się, jak wyglądają – krok po kroku – te postępowania, czym różnią się od siebie poszczególne postępowania.
• Zdobędziesz praktyczne umiejętności stosowania przepisów prawa upadłościowego w zakresie egzekwowania dochodów.
• Uzyskasz wskazówki, jakie działania powinien podjąć wierzyciel, aby w jak największym stopniu wyegzekwować należności.
• Poznasz, jakie czynności powinien podjąć organ podatkowy (wierzyciel), aby nie narazić się na zarzut bezczynności, czy niepodjęcia skutecznych działań wobec podatnika w upadłości bądź restrukturyzacji i nie dopuścić do przedawnienia zobowiązania podatkowego.
• Dowiesz się między innymi:
- Czy podatnik w upadłości i restrukturyzacji może korzystać z programów pomocowych w 2024 r.?
- Czy wobec podatnika w restrukturyzacji można podejmować działania egzekucyjne?
- Co z wcześniej dokonanymi zajęciami?
- Czy otwarcie restrukturyzacji przerywa bieg terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego?
- Czy zgłoszenie upadłości przerywa bieg terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego wobec podatnika w upadłości?
- Jak weryfikować konto podatnika w 2024 r.? Które zobowiązania przedawniają się w trakcie 2024 r. Jak liczyć termin przedawnienia zobowiązania podatkowego?
- Jak aktualnie wygląda zgłoszenie wierzytelności? Co się zmieniło w ostatnim czasie i do kogo zgłaszamy naszą wierzytelność? Jaką rolę w tym zakresie odgrywa Krajowy Rejestr Zadłużonych? Czym jest ten rejestr i czy gminy muszą z niego korzystać?
- Czy wobec podatnika w restrukturyzacji, który ma zaległości podatkowe, organ podatkowy (wierzyciel) powinien wystawić tytuły wykonawcze, a jeżeli tak, to czy całość zaległości może być objęta postępowaniem egzekucyjnym?
- W jakich sytuacjach niedopuszczalne jest wszczęcie postępowania egzekucyjnego?
- Kto jest stroną postępowania: zarządca, nadzorca, syndyk czy podatnik w upadłości (restrukturyzacji)?
• Uzyskasz odpowiedzi na pojawiające się pytania i wątpliwości związane z przedmiotem zajęć.
• Otrzymasz obszerne materiały szkoleniowe, najnowsze orzecznictwo sądów administracyjnych, treści aktów normatywnych z zakresu szkolenia, a także przykładowe wzory: skargi do sędziego komisarza na syndyka, decyzji w sprawie umorzenia zaległości podatkowych z urzędu.
Finanse, rachunkowość, podatki