Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 – LICZYMY SIĘ DLA POLSKI!

 

Od 1 kwietnia do 30 września 2021 r. na terenie całego kraju przeprowadzany jest Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Podstawową i jednocześnie obowiązkową metodą realizacji obowiązku spisowego jest samospis internetowy. Interaktywna aplikacja spisowa dostępna jest na stronie internetowej https://spis.gov.pl. Zalogowanie do formularza spisowego odbywa się za pomocą węzła krajowego (tj. profil zaufany oraz systemy informatyczne banków) lub przez podanie numeru PESEL oraz nazwiska rodowego matki. Po pierwszym zalogowaniu do formularza użytkownik ma 14 dni na jego uzupełnienie.

Dla osób, które chciałyby samodzielnie się spisać, ale nie mają dostępu do Internetu lub potrzebują pomocy w samospisie, w urzędach gmin i miast, jak też w Urzędzie Statystycznym w Białymstoku, przygotowane zostały stanowiska komputerowe. Lista miejsc, w których można dokonać samospisu opublikowana jest na stronie https://spis.gov.pl/jak-mozna-sie-spisac/.

Obowiązku spisowego można także dopełnić dzwoniąc na numer infolinii spisowej 22 279 99 99. Konsultant infolinii zbierze informacje od respondenta, zadając pytania zawarte w formularzu spisowym.

W uzasadnionych przypadkach (gdy osoba objęta obowiązkiem spisowym nie będzie mogła wypełnić formularza elektronicznego lub przekazać danych poprzez infolinię spisową) zadzwoni rachmistrz spisowy. Będzie on telefonował z numeru 22 828 88 88 lub numeru infolinii 22 279 99 99. Podobnie, jak w przypadku infolinii, respondentom zostaną zadane pytania znajdujące się w formularzu spisowym. Tożsamość rachmistrza można sprawdzić na infolinii spisowej lub na stronie spis.gov.pl.

W przypadku, gdy zadzwoni rachmistrz spisowy, respondent nie może odmówić przekazania danych, uzasadniając odmowę na przykład realizacją samospisu w przyszłości.

Jeżeli sytuacja epidemiczna w kraju ulegnie poprawie będą realizowane także wywiady bezpośrednie.

Zachęcamy wszystkich mieszkańców naszego województwa do jak najszybszego dopełnienia obowiązku spisowego w drodze samospisu internetowego. Jest to najwygodniejsza forma przekazania danych. Można z niej skorzystać w dowolnym miejscu i czasie, używając dowolnego urządzenia posiadającego podłączenie do Internetu. Osoby, które dokonają samospisu mogą wziąć udział w Loterii NSP 2021. Jedynie ta forma udziału w spisie uprawnia do wzięcia w niej udziału. Organizatorem Loterii jest Unique One sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Do wygrania są karty przedpłacone o wartości 500 zł, 1000 zł oraz samochody osobowe. Aby zwiększyć swoje szanse na wygraną warto spisać się już dziś!

Więcej informacji o spisie dostępnych jest na stronie spis.gov.pl

Zadbajmy o naszą przyszłość wypełniając nasz obywatelski obowiązek. Pamiętajmy, że #LiczySięKażdy i #LiczymySięDlaPolski!