Konferencja samorządowa w Łodzi
W gronie uczestników łódzkiej konferencji „Potrzebne zmiany w samorządzie lokalnym a bieżące wyzwania samorządu w Polsce” rozmawialiśmy o najważniejszych tematach dotyczących polskiego samorządu terytorialnego.
Witając gości prof. Tadeusz Markowski przekazał na ręce przedstawicieli Miasta Łodzi apel ws. uhonorowania działalności prof. Regulskiego w tym mieście. - Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy wierzymy w państwo scentralizowane czy zdecentralizowane? - powiedziała, rozpoczynająca naszą dyskusję prof. Beata Guziejewska z Uniwersytetu Łódzkiego.
W I panelu: Aktualna sytuacja i potrzeba zmian w samorządzie. Płaszczyzna ustrojowa wraz z prof. Guziejewską udział wzięli również: Tomasz Fijołek z Unii Metropolii Polskich, Grzegorz Kubalski, Związek Powiatów Polskich, oraz Andrzej Porawski ze Związku Miast Polskich. Panel moderował dr hab. Mariusz Sokołowicz z Uniwersytetu Łódzkiego. - Zadania własne samorządu nie są dostatecznie doszczegółowione w Konstytucji. Dochody z PIT, które trafiają do samorządów cały czas spadają - mówił Andrzej Porawski ze Związku Miast Polskich.
- Niestety w oczach społeczeństwa samorząd to nie jesteśmy my wszyscy, często jest on po prostu dostrzegany jako dostawca usług publicznych - mówił Grzegorz Kubalski ze Związku Powiatów Polskich. Dziś coraz więcej spraw załatwiamy przez internet, to zmiana, która wpływa na całą konstrukcję samorządu - dodał.
- Gminy wiejskie się wyludniają, przybywa mieszkańców w miastach, natomiast nie trafia tam pomoc finansowa - mówił Tomasz Fijołek z Unii Metropolii Polskich. Więcej o rekomendacjach ekspertów w omawianej również dziś podczas konferencji publikacji: „Potrzeba zmian w samorządzie terytorialnym”.
W II części: Potrzeba zmian w samorządzie. Wyniki badania nt. postrzegania samorządu przez obywateli wyniki swoich badań i analiz zaprezentowali: dr hab. Mikołaj Lewicki, prof. dr hab. Marek S. Szczepański, prof. dr hab. Hubert Izdebski, dr hab. Jerzy Bartkowski, oraz dr Cezary Trutkowski, Prezes Zarządu Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego.
- Ludzie chcą lepszych dróg, szkół i żłobków, nie interesuje ich samorząd - mówił dr Jakub Kwaśny, adiunkt z Uniwersytetu Ekonomicznego. - Być może właśnie tego oczekują mieszkańcy, oczekują sprawnej realizacji usług publicznych - dodał dr Cezary Trutkowski, Prezes Zarządu FRDL.
W III części konferencji mogliśmy wysłuchać debaty ekspertów na temat ładu przestrzennego. Podczas konferencji poznaliśmy również laureatów Nagrody imienia Jerzego Regulskiego, która łączy w sobie działalność na rzecz samorządności i dbałość o ład przestrzenny. W kategorii „Wzmacnianie samorządności terytorialnej” Nagrodę otrzymał Wojciech Bakun – Prezydent Miasta Przemyśla za organizację pomocy humanitarnej dla uchodźców wojennych z Ukrainy na terenie Miasta Przemyśl.
Pełna lista laureatów Nagrody
Prezentacja dr Cezarego Trutkowskiego "Zaangażowanie Polaków w sprawy lokalne"
Organizatorzy konferencji:
FRDL, TUP, Miasto Łódź, Uniwersytet Łódzki
Partnerzy:
Unia Metropolii Polskich, Związek Miast Polskich, ZPP, ZGWRP, Polskie Regiony.
Więcej o konferencji już wkrótce